czwartek, 29 listopada 2012

Strucla drożdżowa z powidłem śliwkowym


Jeśli by trzymać się zasady, że wszystkie pojawiające się na blogu przepisy robi się raz dwa, to ten nigdy by się tu nie znalazł. Strucla każe na siebie długo czekać, ale warto uzbroić się w cierpliwość. Nasze oczekiwanie zostanie nagrodzone gdy wyciągniemy z piekarnika ciepłe, pachnące i puchate ciasto drożdżowe z  powidłami osypane cukrem. Niestety nie umiałam upleść pięknego struclowego warkocza, ale do odważnych świat należy, może wam się uda :D


Składniki na ciasto drożdżowe znajdziecie TU
Dodatkowo przyda nam się powidło śliwkowe, którym wysmarujemy gotowe już ciasto oraz trochę białka i cukru na wierzch ciasta.
Kiedy ciasto jest już zarobione odstawiamy je w ciepłe miejsce i czekamy. Po ok godzinie zarabiamy ciasto po raz drugi i znów czekamy. Jeśli mamy czas i ochotę możemy po kolejnej godzinie znów je zarobić i poczekać, ale jeśli nie możemy się już doczekać przechodzimy do kolejnego etapu tworzenia.


Ciasto wałkujemy na sporej wielkości placek, uważając aby nie rozwałkować za bardzo. nie potrzebne nam są dziury w cieście. Teraz zabieramy się za smarowanie, smarujemy tak aby krawędzie pozostały bez powidła, żeby ciasto dobrze się zwinęło. I pamiętamy, że nie wkładamy oblizanych paluchów, łyżek, łyżeczek czy innych przyborów do słoika z powidłem, bo nam zapleśnieje. Ciasto zwijamy i wkładamy do foremki i znów pozwalamy mu wyrosnąć.


Ciasto sobie spokojnie rośnie, zaczyna zajmować coraz więcej miejsca w foremce. Co jakiś czas zaglądamy do niego, aby sprawdzić, czy nie potworzyły się na nim pęknięcia. Gdy już jest wystarczająco duże lub zaczęły pojawiać się na nim niepokojące szczeliny, smarujemy jego wierzch białkiem i posypujemy cukrem, a następnie wstawiamy do nagrzanego piekarnika i pieczemy, aż będzie gotowe.

czas: ~ 50-60 min.
temperatura: ~180 st C. 

1 komentarz:

  1. Jak patrze na takie wspaniałości to od razu bym wcinała :) Dieta poszła by w las :)

    OdpowiedzUsuń

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...